BOŞANMA DAVASINDA TELEFON KAYITLARININ VE MESAJLARIN İSTENMESİ

TELEFON VE MESAJ KAYITLARI

BOŞANMA DAVASINDA TELEFON KAYITLARININ VE MESAJLARIN İSTENMESİ

Boşanma davalarında eşlerin birbirine karşı sadakatsizlikleri ve üçüncü kişilerle iletişimi kişisel telefonlarının kayıtları ile ispatlanmaktadır. Bu nedenle boşanma davasında telefon kayıtları ve mesajlar istenebilir konusunda cevabımız evettir.

Eşin kişisel telefonun yaptığı aramaların sıklığı ve aranılan kişiye ilişkin bilgiler ‘’güven sarsıcı davranış’’ olarak değerlendirilebilmektedir.

Eğer eşinizin üçüncü bir kişi ile kişisel telefonu vasıtasıyla sürekli görüştüğünü ve sizi aldattığını düşünüyorsanız; boşanma davasının açılması ile birlikte geriye dönük olarak; eşinizin kişisel telefonunun aranan numara bilgisi, arama süresi, arama tarihi, mesaj gönderilen numara ve mesaj gönderme tarihi bilgisi elde edilebilmektedir. Telefon hattının Türk Telekom, Türkcell, Vodafone ve benzeri diğer hatlar olmasının bir önemi yoktur.

Pek çok davamızda bu yolla boşanma davası kazanılmıştır. Ancak önemle belirtmek gerekir ki, mesaj içerikleri (sms)  yani mesajda ne yazdığının tespitinin yapılması ya da konuşma ses kayıtları istenmesi mümkün değildir. Bu nedenle eşin üçücü bir kişiyle sık konuştuğunun tespitinin yanında avukatınızla birlikte diğer delilleri toplayarak ve mahkemeye sunarak boşanma davasında kusurlu tarafın karşı taraf olduğunu ispat edebilirsiniz.

Tarafların istemiş olduğu telefon kayıtları ve mesaj kayıtlarını muhakkak incelemeye almalıdır. Yoksa üst mahkemece verilen karar bozulur ve mahkemenin ilgili kayıtları incelemesi istenir.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 2016/15726E. 2016/13757K. Sayılı kararında; Davacı kadın tarafından açılan dava mahkemece “ispatlanamadığı” gerekçesiyle reddedilmiştir. Davacı, dava dilekçesinde, eşinin sadakatsiz davranışlar içerisine girdiğini ileri sürmüş, delilleri arasında gösterdiği telefon numaraları arasındaki mesajlaşma kayıtlarının istenmesini talep etmiştir. Mahkemece telekominikasyon şirketinden telefon döküm kayıtları istenerek araştırılmadan eksik inceleme ile hüküm kurulmuştur. Bu husus davacının ispat hakkını sınırlayan önemli bir usul hatasıdır. O halde, mahkemece yapılacak iş, davacı tarafından sunulan telefonların adına kayıtlı olduğu kişilerin tespiti ile telefonlar arasındaki mesaj kayıtlarının diğer delillerle birlikle değerlendirilerek gerçekleşecek sonucu uyarınca karar vermekten ibarettir. Bu husus gözetilmeden eksik inceleme ile yazılı şekilde hüküm kurulması doğru olmayıp, bozmayı gerektirmiştir.

BOŞANMA DAVASINDA WHATSAPP VE MESSENGER KAYITLARI İSTENEBİLİR Mİ?

İstenemez. Hukuk istemimizde sadece operatöre bağlı olan hat üzerinden yapılan aranan numara bilgisi, arama süresi, arama tarihi, mesaj gönderilen numara ve mesaj gönderme tarihi bilgisi elde edilebilmektedir.

İnternet üzerinden yapılan görüşme ve kayıtların içeriği , tarih saat bilgileri ve sıklıkları hakkında bilgi elde edilememektedir. Whatsapp, mesenger, facetime gibi arama ve mesajlaşma programlara dair içeriklere bağlı kayıt ve veriler elde edilemez. Whatsaap mesajlarının ise; boşanma davasında kullanılması ile ilgili olarak lütfen makalemizi okuyunuz.

 

Bilgilendirme yazılarımız elektronik imza ile koruma altındadır.İzinsiz alıntı yapılamaz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir