WHATSAPP MESAJLARI BOŞANMA DAVASINDA DELİL OLUR MU?

WHATSAPP YAZISMALARI BOSANMA DAVASINDA ISTENEBILIR MI

WHATSAPP MESAJLARI BOŞANMA DAVASINDA DELİL OLUR MU?

Gelişen teknoloji ve iletişim araçlarının çeşitliliği ile birlikte özellikle konusu zina olan boşanma davalarında en çok karşılaştığımız soru ” whatsapp mesajları boşanma davasında delil olur mu? ” olmaktadır. Whatsapp üzerinden size ya da tanık olarak dinlenebilecek kişilere atılan tüm mesaj kayıtları mahkemeye delil olarak sunulabilmektedir. Herhangi bir sakıncası yoktur. Özel hayatın gizliliği ihlal edilmiş olmaz, hakkınızda bu nedenle şikayette bulunulamaz. Ek olarak sadece whatsapp değil; Telegram, Signal, Viber, Skype, WeChat, Google Hangouts, Facebook, Twittter, Instagram, Houseparty vb tüm sosyal medya iletişim uygulamaları ve email yazışmalarını da mahkemeye delil olarak sunabiliriz.

Eşinizin size attığı hakaret, tehdit, aşağılama yada itiraf içerikli mesajların mahkemeye delil olarak sunulmasında hiçbir sakınca yoktur. Sakınca olmadığı gibi boşanma davalarında kusurlu tarafın belirlenmesinde bu mesajlar önemlidir.

Ancak eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız eşinizin telefonunu karıştırarak elde ettiğiniz bilgiler, görüntü ve yazışmalar özel hayatın gizliliği olarak değerlendirilecek ve mahkeme tarafından hükme esas alınmayacaktır.

Bu konuda Yargıtay 2.Hukuk Dairesi 2016/14742 E. 2017/2577 K. 07.03.2017 Tarihli kararında;

5271 Sayılı CMK’ nun 206/2-a maddesinde “ortaya konulması istenilen delilin, kanuna aykırı olarak elde edilmesi halinde reddolunacağı” düzenlendiği gibi Anayasa’nın 38. maddesinin altıncı fıkrasında, kanuna aykırı olarak elde edilmiş bulguların delil olarak kabul edilemeyeceği açıkça hükme bağlandığından ve bu Anayasal kural, her ne kadar, ceza yargısına dair gibi görünse de, tüm yargı çeşitleri, bu arada adlî yargı bütünü içinde yer alan hukuk yargısı bakımından da geçerlilik taşıyan bir düzenleme konumunda olduğu, yargısal uygulamalarda kabul edilmiştir. ‘’Kararına hükmetmiştir.

WHATSAPP YAZIŞMALARINI BOŞANMA DAVASINDA MAHKEMEDEN İSTEYEBİLİR MİYİM?

İstenemez. Hukuk istemimizde sadece operatöre bağlı olan hat üzerinden yapılan aranan numara bilgisi, arama süresi, arama tarihi, mesaj gönderilen numara ve mesaj gönderme tarihi bilgisi elde edilebilmektedir.

İnternet üzerinden yapılan görüşme ve kayıtların içeriği , tarih saat bilgileri ve sıklıkları hakkında bilgi elde edilememektedir. Whatsapp, mesenger, facetime gibi arama ve mesajlaşma programlara dair içeriklere bağlı kayıt ve veriler elde edilemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir